Caliterra Reserva Carmenere 2014

Metryczka wina:
Caliterra Reserva Carmenere 2014, kraj: Chile, region Colchagua Valley, szczep: Carmenere, rocznik: 2014, czerwone wytrawne, alk. 13,5%, cena: ok. 50 zł

Ocena: 8,6
Oczy: 9/10, Nos: 8/10, Usta: 9/10img_6993

Colchaga Valley w środkowym Chile jest obecnie uznawana za jeden z najbardziej obiecujących regionów winiarskich Ameryki Południowej. Oferuje ona niemalże podręcznikowe warunki do uprawy winorośli – klimat ciepły, chłodzony bryzą oceanu, niezbyt wielka ilość opadów, doskonała gleba.

Oficjalnie obszar winiarski Colchagua Valley rozciąga się na obszarze ok. 80 km pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku, a podnóżem Andów, na wysokości 34 równoleżnika. Na północy region ogranicza rzeka Tinguiririca, która niosąc z sobą spory ładunek iłów i gliny tworzy idealne tereny pod uprawę winorośli.

Caliterra Reserva Carmenere 2014 jest typowym reprezentantem Colchauaga Valley. W kieliszku błyszczy głębokim fioletowo czerwonym kolorem. Nos pełen różnorodnych aromatów – dojrzałych śliwek, pieprzu i lukrecji. W ustach dobrze zbalansowane, eleganckie, bogate i okrągłe. Wyraźnie wyczuwalna śliwka z nutą czekolady, czarnego pieprzu. Soczyste i skoncentrowane. Na przeciągającym finiszu wyraźnie taniczne. Idealne na wieczór połączony z niebanalnymi lekko pikantnymi daniami. Choć w moim przypadku również z pizzą smakowało wybornie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *