Chateau Topolcianky Frankovka Modra Archivne Vino 2011

Metryczka wina:
Frankovka Modra Archivne Vino, kraj: Słowacja, region: Nitranska szczep: Frankovka Modra, rocznik: 2011, czerwone wytrawne, alk. 12,5%,

Ocena: 8,6
Oczy: 8/10, Nos: 9/10, Usta: 9/10

Chateau Topolcianky jest jednym z większych słowackich producentów win. img_7156Ta założona w 1933 roku winnica, położona w centralnej części równiny Dunaju, produkuje rocznie blisko 6 mln butelek wina. Na blisko 400 hektarach własnych winnic uprawiane są typowe dla naddunajskiego regionu szczepy: Grüner Veltliner, Welschriesling, Pinot Blanc, Pinot Noir, Blaufränkich (Frankovka Modra).

Frankovka Modra (znana też jako Blaufränkich, Kekfrankos czy też Lemberger) – jest typowym czerwonym, ciepłolubnym i późno dojrzewającym szczepem typowym dla Europy Środkowej. Co ciekawe Blaufränkich pomimo późnego dojrzewania bardzo wcześnie wypuszcza pąki. Powstałe z niego wino jest najczęściej lekkie, owocowe, o delikatnie kwasowym charakterze z dość wyczuwalnymi garbnikami.

Frankovka Modra z Chateau Topolcianky ma rubinowy delikatnie wpadający w fiolet kolor, w nosie szeroki bukiet leśnych owoców i śliwek, w ustach zaś harmonijne, dopasowane i aksamitnie miękkie. W czasie degustacji jego towarzyszem była domowa pizza, ale uważam że doskonale sprawdziło by się w towarzystwie krwistego steku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *