Montebelli Merlot Vento IGT

Metryczka wina:
Montebelli Merlot Vento IGT, szczep: Merlot, region: Vento (Włochy), czerwone wytrawne,

Ocena: 6,3
Oczy: 7/10, Nos: 6/10, Usta: 6/10IMG_5270

Region Vento jest to jeden z najważniejszych regionów winiarskich we Włoszech. Położony jest w północno wschodnich Włoszech, a jego centrum stanowi Verona. W Polsce nazywany jest Wenecją Euganejską i rozciąga się od Wenecji na wschodzie, aż po jezioro Garda na zachodzie.

Montebelli Merlot Vento IGT – IGT tajemny skrót w nazwie oznacza nową istniejącą od 1992 roku apelację win włoskich Indicazione Geografica Tipica. Dzięki niej producenci win mogą wyjść poza wąskie bramy regulacji DOC i DOCG, bez narażania się na obniżenie jakości produkowanego wina.
W przeszłości wina szczepu Merlot czy Cabernet Sauvignon choćby były najlepsze były uznawane za wina stołowe (VdT).

Dzisiejsze wino pomimo posiadania znaku IGT zakwalifikowałbym raczej jako wino stołowe. Choć wygląda ładnie, jest klarowne z ładnymi refleksami w kolorze dojrzewającej wiśni. Nos ma delikatny, z lekko wyczuwalnymi aromatami owoców i ziół. W ustach miałkie, ledwo wyczuwalne smaki czerwonych owoców, praktycznie bez tanin. Z lekka kwaskowe, szybko znikające z języka.

Będąc we Włoszech miałem okazję próbować win z najróżniejszych winnic i apelacji. Butelce, której zawartość znalazła się w moim kieliszku sporo do nich brakowało… choć jako wino stołowe podane wieczorem do pizzy smakowałoby wielu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *