Strobl Welschriesling 2014

Metryczka wina:
Strobl Welschriesling 2014 kraj: Austria, region: Dolna Austria szczep: Welschriesling rocznik: 2014, producent:  Karin Strobl, białe wytrawne, alk. 12,5%, cena: 6,50 EUR (A)

Ocena: 28/30
Oczy: 9/10, Nos: 9/10, Usta: 10/10

Butelkę tego niespotykanego praktycznie na polskich stołach wina wypatrzyłem w Poysdorfie, podczas krótkiego postoju w drodze z Wiednia. W domu trochę ją omijałem, gdyż nie zaliczam się do wielkich fanów białych win. Parę dni temu miałem ochotę na odrobinę orzeźwienia (a nic nie orzeźwia tak jak dobrze schłodzone białe wino), butelka szybko wylądowała na stole i w kieliszku. I od razu wielkie zaskoczenie – z kieliszka unosił się genialny rześki cytrusowy aromat, przeplatany polnymi kwiatami i zielonym jabłkiem. Prezencję ma doskonałą – barwę delikatnie słomkową niemal transparentną. W ustach przyjemny smak agrestu, papierówek i lekka nuta limonki do tego subtelna odświeżająca kwasowość. Dawno żadne wino, aż tak mnie nie zaskoczyło!

Nie dziwi więc naklejka dumnie głosząca o złotym medalu podczas Parady Win w Poysdorfie w roku 2015!

Co ciekawe pomimo słowa riesling w nazwie, szczep ten nie ma nic wspólnego z typowym rieslingiem (ryzling reński). Ten późno dojrzewający szczep, jak udało mi się ustalić, pochodzi z pogranicza Rumunii i Serbii (Vlaski Kraj). W innych krajach znane jest jako Chorwacja (graševina), Czechy (ryzlink vlašský), Słowacja (rizling vlašský), Słowenia (laški rizling), Włochy (riesling italico), Węgry (olaszriesling, olasz rizling).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *